נטלי מלמן

הזדמנות שניה לגיל השלישי

נטלי מלמן SMBjob
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

בשל עליה בתוחלת ובאיכות החיים עבודה בגיל השלישי הינה תופעה כלל עולמית ההולכת ומתרחבת. אנו חיים בעולם דיגיטלי וממוחשב כך שבמספר רב של עבודות אין דרישה לפעילות פיזית מאומצת וישנה מגמה הולכת וגוברת לשילוב הגיל השלישי חזרה אל מעגל העבודה.

עבודה לאחר פרישה או לאחר פנסיה מספקת צרכים מלבד הצורך הכלכלי. אנו עדים לכך כי ישנה מודעות הולכת וגוברת לעובדה כי פעילות שכלית ואתגור מנטלי משפרים את היכולת המוחית אצל בני האדם. כיצורים חברתיים אנו זקוקים לאורך כל תקופת חיינו, גם בגיל השלישי לחוש גאווה, הערכה עצמית, כבוד מהזולת, אחריות ומשמעות. ערכים חשובים אלו קשורים לצרכים ראשוניים אצל בני האדם והמקור להם הוא בסביבה, קרי במקום העבודה שם אנו מעבירים שעות רבות במהלך היום.

כמו כן, חלקים רבים מאישיותנו מוגדרים ע”י הסביבה החברתית בה אנו מתקיימים, החברה מגדירה אותנו בהתאם לאזור מגורינו, לייחוס המשפחתי שלנו אך גם בהתאם למקום העבודה ולרמת ההכנסה. לפיכך, כשאדם פורש לגמלאות חלק מאישיותו נמחק, חלל עצום נפער והוא צריך להתחיל להגדיר את עצמו מחדש.
במידה והפנסיה יפה וישנה יציבות כלכלית יותר קל לתכנן את הפנאי שנוצר בצורה יעילה ומיטבית. חלק יתנדבו, חלק יטיילו, ירשמו לחוגים וימלאו את הזמן במגוון פעילויות. אך במידה והמצב גבולי ואין את המותרות לכך הימים נעשים חסרי תכלית ואין מטרה לקום בבוקר. 

איפה ואיך מתחילים לחפש עבודה?
ראשית יש להבין ולהגיע לידי החלטה מהו התפקיד הרצוי והנכון עבורי. הרפתקאות חדשות ופנטזיות לא מוגשמות לא תמיד יהיו ברות מימוש. השתדלו לחפש תחום שיכול להיות בר השגה ואינו מצריך תהליך לימוד ארוך טווח. מומלץ לחפש תחום שנצבר בו ניסיון בעבר, בין אם ניסיון מקצועי ובין אם תחביבים שהתמקצעתם בהם עם השנים.  חשבו היטב מה מתאים לכם יותר, שכיר או עצמאי? משרה מלאה או חלקית? הסבת מקצוע או מקצוע נוכחי?
יש לשקול את היקף המשרה, האם משרה מלאה מתאימה בשלב זה בחיים או שדי במשרה חלקית. שיקולי מס גם כן נכנסים למשוואה זו שכן יש לבדוק שאינכם עוברים את דרגת המס, אלא אם כן זה מאד משתלם לכם.
התאימו את קורות החיים שלכם לתקופה הנוכחית ולמשרה המבוקשת (ראו באתר מאמר שנכתב במיוחד לכל נושא קורות החיים).
הפיצו את קורות החיים במגוון ערוצים. זה הזמן ללמוד קצת על רשתות חברתיות ואתרי דרושים, לפתוח חשבון בפייסבוק, טוויטר ולינקדין, לחפש משרות באתרי דרושים כגון אולג’ובס וג’ובמאסטר ולהתקשר לחברות כוח אדם. הכי חשוב להפיץ את השמועה לעולם בכל דרך אפשרית, להיעזר בחברים, מכרים ובכל הפלטפורמות והמנגנונים לחיפוש עבודה בימינו. אין זו בושה לספר לשכנה או לקולגה מהעבודה הקודמת כי אתם בשלבי חיפוש עבודה, דווקא במקומות האלו יכולים לצוץ הזדמנויות נפלאות.

האם הגיל משפיע על התפקוד בעבודה?
מחקרים בתחום מוכיחים כי מומחיות ורמת מיומנות גבוהה מפצה על הגיל. במקצועות טכניים תהיה מורגשת ירידה ברמת התפקוד אך בנוגע לשאר התחומים אין שינוי משמעותי. עובדים בגיל השלישי מגיעים עם ארגז כלים עשיר בניסיון וידע ויכולים להוות יתרון גדול למעסיקים בדבר העברת הידע לעובדים צעירים יותר. מעסיקים רבים השכילו להבין כי הידע והניסיון הנ”ל יקרים מפז לארגון וכי זו הזדמנות טובה להנחיל אותו בקרב הדור הצעיר. 

לסיכום: מציאת עבודה בגיל השלישי הינו דבר אפשרי אך מונע מחסם עיקרי אחד המושתת על הקיבעון המחשבתי. כיום ישנם מגוון כלים לכתיבת קורות חיים והפצתם ודרכים רבות לאתר משרות פנויות בשוק. הכל מתחיל בהחלטה ולאחר מכן בישומה. הצעד הראשון הוא להחליט שיוצאים לשוק העבודה ולקבוע את תחום והיקף המשרה הרצויה. לאחר מכן פנו זמן לכתיבת קורות חיים, ניתן למצוא מגוון דוגמאות באינטרנט לקורות חיים מעוצבים והכי חשוב התחילו להפיץ את השמועה לעולם.

* מטעמי נוחות הכתיבה בלבד, חלק מן הכתובים מנוסחים בלשון זכר, אך הם מתייחסים, כמובן, לגברים ונשים כאחד . אנו מאמינים בשוויון זכויות מלא ואיסור אפליה תעסוקתית.
*הדברים האמורים נכונים במקרים רבים, אך אין בהם בכדי להוות שידול, הכוונה או יעוץ אישי ומומלץ לבחון כל מקרה לגופו.
*כל הזכויות שמורות. נשמח לשתף ידע מקצועי זה עם כל מי שנזקק לו. עם זאת, אין להעתיק, לשכפל, ו/או לבצע בדברים האמורים כל שימוש אחר ללא אישור מפורש בכתב מטעמנו.

עוד מעולמות התוכן של סבתוש להשכרה

התחברות למערכת