ליאן בודאגה בן חביב

חלונות שינה

ליאן בודאגה בן חביב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

האם לילדכם קשה להירדם בלילה? האם הוא קם מוקדם מידי בבקרים? מתעורר מספר פעמים בלילה ללא סיבה נראית לעין? ייתכן ופספסתם את חלון השינה שלו…
ליאן בודאגה, יועצת שינה בכירה ומומחית לגיל הרך, מסבירה לכם, ההורים, על חשיבותם של שמירה על חלונות שינה ואיך ניתן למנוע עייפות יתר מילדכם.


מהו חלון שינה?
חלון שינה הוא הזמן האופטימלי להשכיב תינוק או ילד לישון, לפני שהוא נכנס לעייפות יתר.
ילדים רבים מראים חוסר שקט במהלך היום: פעמים רבות הורים פונים אליי להדרכת הורים לגבי ילדם שמרבה להכות חברים בגן, אינו יכול לשבת לאורך זמן ולהתרכז במשחק או בשעת מפגש, תזזיתי ובעל רמת פעילות גבוהה, עצבני ואינו נינוח. כשמשנים לו את הרגלי השינה לטובה רואים שיפור ניכר גם בשאר התחומים.

הקשר בין הורמון הקורטיזול לפספוס חלון שינה
בגופנו מופרש הורמון הנקרא קורטיזול – זהו הורמון ממשפחת הורמוני האדרנלין והוא אחראי לעורר את הגוף במצבי סטרס ומצוקה, הורמון זה הוא הורמון הישרדותי שנועד להגן על האדם במצבי סכנה ולעורר אותו על מנת לתת לו כוח גם במצבים בהם הוא עייף וחלש.
הקורטיזול נמצא בגופנו כל הזמן ומופרש במידה מועטה. אך ככל שתינוק או ילד ער יותר שעות רמת הקורטיזול בגופו עולה ומצב זה נקרא בשפה המקצועית “פספוס חלון שינה”.
כאשר נוצר פספוס חלון שינה הגוף נכנס למתח ולעוררות יתר (מצב הנקרא גם כ”עייפות יתר”)

שינה מעודדת שינה ועייפות גוררת עייפות
פעמים רבות אני שומעת הורים שאומרים “אם נמשוך את שעת השינה ונשכיב אותו לישון מאוחר יותר אז הוא ישן יותר טוב בלילה ויתעורר מאוחר יותר בבוקר”.
ברוב המקרים המצב הוא דווקא הפוך. מחקרים מראים כי כשהילד ער שעות רבות והולך לישון מאוחר או ישן פחות בשעות היום, גם השינה שלו בלילה נפגעת.
פספוס חלון שינה במהלך היום, גורם להפרשת קורטיזול מוגברת במהלך כל היממה (יום ולילה) ולכן, גם כאשר הילד ילך לישון בלילה רמת הקורטיזול בגופו תהיה גבוהה ותשפיע על איכות ורצף השינה שלו.


מהי השפעת פספוס חלון שינה על הילד?
במצב בו רמת הקורטיזול גבוהה בדם, קשה להשכיב את הילד לישון, הוא נכנס לאי שקט והורים רבים אינם מבינים שאי השקט הזה מצביע על עייפות יתר.
רמת קורטיזול מוגברת בדם גורמת לכמה בעיות בשינה:

  • קושי בהירדמות.
  • שינה שטחית ושאינה עמוקה.
  • פגיעה ברצף השינה והתעוררויות מרובות במהלך הלילה.
  • יקיצה מוקדמת בבוקר. 

כיצד נזהה פספוס חלון שינה אצל תינוקות וילדים?
עד גיל 5 חודשים פספוס חלון שינה גורם לעצבנות, בכי ואי שקט.
מגיל 5 חודשים פספוס חלון שינה יכול לגרום למצב רוח מאד טוב (סוג של היי), לפעמים נראה כי לפני זה יש ירידה ברמת הפעילות וגם לאחר ההיי תגיע ירידה באנרגיות ויתווסף לכך בכי.
מעל גיל שנה פספוס חלון שינה מכניס את הילד למצב טורבו, והוא מתרוצץ בלי הפסקה. ממש לא נראה כי הוא יכול להירדם בשלב זה והוא דווקא עושה רושם שהוא יכול לרוץ מרתון עכשיו.
בדרך כלל ניתן לראות גם שינויים קיצוניים במצב רוחו, לעיתים מצטרף לכך סרבול תנועתי (מרבה ליפול ולהיתקל בחפצים) וכמו אצל תינוקות צעירים יותר אחרי ההיי יש נפילה באנרגיות, עצבנות, בכי ותחושה כללית שהילד לא ממש יודע מה הוא רוצה. 
כיצד יש למנוע פספוס חלון שינה ועייפות יתר אצל ילדים?
כדי לעזור לילד להירדם בזמן, יש לזהות את סימני העייפות שהוא מראה (פיהוקים, שפשופי עיניים, שפשופי אזניים, בהייה בחלל, הסתת המבט לצד ועוד) ולהשכיב אותו לישון בהתאם.
לכל גיל יש את חלונות השינה המתאימים לו וניתן להיעזר גם בטבלת חלונות שינה.
חשוב לזכור לפקוח עין אחת על השעון ועין אחת על הילד. גם אם לפי הטבלה הילד אמור להירדם רק בעוד שעה – אם הוא מראה סימני עייפות קודם לכן, יש להשכיבו בהתאם לסימני העייפות ולא על פי הטבלה.

* מטעמי נוחות הכתיבה בלבד, חלק מן הכתובים מנוסחים בלשון זכר, אך הם מתייחסים, כמובן, לגברים ונשים כאחד . אנו מאמינים בשוויון זכויות מלא ואיסור אפליה תעסוקתית.
*הדברים האמורים נכונים במקרים רבים, אך אין בהם בכדי להוות שידול, הכוונה או יעוץ אישי ומומלץ לבחון כל מקרה לגופו.
*כל הזכויות שמורות. נשמח לשתף ידע מקצועי זה עם כל מי שנזקק לו. עם זאת, אין להעתיק, לשכפל, ו/או לבצע בדברים האמורים כל שימוש אחר ללא אישור מפורש בכתב מטעמנו.

עוד מעולמות התוכן של סבתוש להשכרה

התחברות למערכת