מהו תקן לאבטחת מידע רפואי?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

המידע הרפואי האישי השמור במאגרים של  ארגוני הרפואה בעולם הינו מידע רגיש במיוחד, אך למרות זאת הוא מצוי בסביבה רוחשת משתמשים ומבקרים ולעיתים גם כאשר מדובר בפרויקטים כמו תכנון חדרים נקיים.
עם הגברת השימוש בארגוני הבריאות בטכנולוגיות אלחוטיות המתבססות על אינטרנט נוצר הצורך במערכת התאפשר הגנה על מידע רפואי אישי.
מי שאבחן את הצורך במערכת שכזו הוא איציק כוכב שהיה אז הממונה על הגנת המידע בשירותי הבריאות כללית והטמיע את מערכת ISO-27001 במוסדות הקופה.
ISO 27799 הוא תקן בינלאומי לאבטחת מערכות מידע בתחום הבריאות, שפורסם בסוף שנת 2010 על ידי ארגון התקינה הבינלאומי – ISO.
התקן מתבסס על התקן הכללי לאבטחת מידע ISO 27002, ומטרתו לתת כלים לארגונים הרפואיים לצורך הגנה על מידע רפואי אישי שברשותם.
המערכת משמשת כיום את אנשי אבטחת המידע המבקשים לקבל ידע יישומי בהגנה על מידע רפואי, מנהלים ואחראים על אבטחת מידע בארגונים המחזיקים מידע רפואי (שירותי בריאות, מרפאות, מעבדות, חדרים נקיים וכו’),  מומחים ויועצי אבטחת מידע.

התקן וייחודו בתכנון חדרים נקיים

תקן ISO 27799, מתבסס בעצם על הניסיון שנצבר במדינות שונות בעולם  על סמך המאמצים הלאומיים שנעשו בהן בכל הנוגע לטיפול בביטחונו של מידע הבריאות האישי וחסיונו.
התקן מיועד לכל הנושאים באחריות לפיקוח על ביטחון מידע הבריאות בארגוני שרותי בריאות לרבות הקמת חדרים נקיים, או לכל גוף המחזיק בקרבו מידע בנושא בריאות.
התקן עוסק בשמירת כל מידע בריאות אישי, הנוגע לאדם שניתן לזהותו וקשור למצבו הפיזי, הנפשי או לשירותי הבריאות המסופקים לו.
התקן מגדיר תהליכי ציות על מנת לוודא שהארגון אכן עומד בכללי התקן, בנוסף התקן קובע כללים להערכת סיכונים ומפרט את אופן הניהול והטיפול בהם.
התקן מציין כי במסגרת אבטחת המידע הבריאותי יש לשמור על סודיות ובו בזמן על זמינות של המידע, לא כל המידע נחשב למידע סודי אך על כל המידע להיות שלם, מפורט וזמין לבעלי ההרשאות.
ישנם כמה סיכונים אותם על ארגוני הבריאות לשקול בעת הערכת סיכונים.
בין אותם סיכונים קיימים הסיכונים הבאים:

  • יש לקחת בחשבון כמויות אדם גדולות וגורמים רבים הנעים דרך אזורי התפעול וחשופים למידע הקיים במערכת.
  • בעיית התקצוב הגורמת לעיתים לצוותי הבריאות לעבוד תחת לחץ ולא לשים לב לפרטים כמו החלפת מערכות תפעוליות שזמנן חלף במועד הנדרש.
  • צרכים אדמיניסטרטיביים המחייבים את ארגוני הבריאות לנהל מאגרי מידע (כמו מאגר מרשמי תרופות), מאגרים אלו מהווים פיתוי לאלו הרוצים לגנוב זהויות.

התקן בישראל

לתקן ISO 27799 חשיבות רבה בקרב במוסדות הרפואיים בישראל.
בין השנים 2010-2011 הוסמכו כל מוסדות שירותי בריאות כללית לתקן ISO 27001כהכנה להטמעת תקן ISO 27799 החדש.
המוסד הראשון בעולם שהוסמך לתקן הוא המרכז הרפואי כרמל והמוסד הפסיכיאטרי הראשון בעולם שהוסמך לתקן היה המרכז לבריאות הנפש שלוותה שבהוד השרון.
בשנת 2011 הוציא רוני גמזו מנכ”ל משרד הבריאות דאז  חוזר לכלל המנהלים של קופות החולים במסגרתו הוא מנחה אותם כי עד סוף שנת 2013 יוסמכו כל מטות קופות החולים למינהן לתקן.
בנוסף הורה גמזו על הסמכת בתי החולים הממשלתיים לתקן עד לחודש אפריל בשנת 2014.
מוסדות רפואיים שלא יעמדו בתקן לא יוכלו לקבל רישיון למוסד רפואי ולחדש את רשיונם והספקים של מוסדות הבריאות שלא יעמדו בתקן לא יוכלו לעבוד יותר מול מוסדות הבריאות.

* מטעמי נוחות הכתיבה בלבד, חלק מן הכתובים מנוסחים בלשון זכר, אך הם מתייחסים, כמובן, לגברים ונשים כאחד . אנו מאמינים בשוויון זכויות מלא ואיסור אפליה תעסוקתית.
*הדברים האמורים נכונים במקרים רבים, אך אין בהם בכדי להוות שידול, הכוונה או יעוץ אישי ומומלץ לבחון כל מקרה לגופו.
*כל הזכויות שמורות. נשמח לשתף ידע מקצועי זה עם כל מי שנזקק לו. עם זאת, אין להעתיק, לשכפל, ו/או לבצע בדברים האמורים כל שימוש אחר ללא אישור מפורש בכתב מטעמנו.

עוד מעולמות התוכן של סבתוש להשכרה

במהלך הסגרים ילדים לא יכלו לראות את הסבים והסבתות שלהם והדור הבוגר יותר נאלץ לשמור על ריחוק חברתי מההורים על מנת לשמור עליהם עד כמה שניתן מהידבקות בנגיף הקורונה.

על קורונה ובדידות

לצערנו נגיף הקורונה מוכיח לנו שבכל פעם שנרים קצת את הראש נקבל נוקאאוט בחזרה ממשיך לפשוט על מדינות העולם. עד שכבר חשבנו שהוא מאחורינו (אין

קרא עוד »
חשיבות חוגים לילדים

חשיבות חוגים לילדים

חוגים הם חשובים מאוד בעבור ילדים.הם מהווים הזדמנות בעבור הילדים להכיר ילדים נוספים, הם חושפים את הילדים לתחומי עניין שהם לא נחשפים אליהם בבית ובבית

קרא עוד »
תעסוקה לגיל השלישי

תעסוקה לגיל השלישי

כולנו רצים במירוץ החיים, במרדף אחרי חיים טובים יותר בתוך שגרה שוחקת.למי מאיתנו לא יצא לחשוב על היום שבו נוכל סוף סוף לפרוש מהעבודה, לפתח

קרא עוד »
השן הראשונה שלהם

השן הראשונה שלהם

צמיחת שיניים הוא הליך התפתחותי שכל פעוט חווה, ואיתו ההתמודדות החדשה והלא פשוטה של ההורים.ברוב המקרים השן הראשונה בוקעת בערך בגיל חצי שנה ועד גיל

קרא עוד »
הגיל השלישי מחפש אהבה

הגיל השלישי מחפש אהבה

כבר בילדות מתחיל לחלחל אצלנו אידיאל הזוגיות, הסיפור על הנסיך החתיך שמציל את הנסיכה היפה והם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה.. או שלא?לפעמים

קרא עוד »
דיכאון בתפקוד גבוה

דיכאון בתפקוד גבוה

על דיכאון בתפקוד גבוה או דיסתימיה כמעט ולא מדובר למרות שמדובר בתופעה נפוצה. כולם מכירים את הדיכאון הקליני, המז׳ורי אך לצד זה יש גם אנשים

קרא עוד »
סבתוש הולכת לראיון עבודה

סבתוש הולכת לראיון עבודה

ריכזנו עבורכם כמה טיפים כיצד לצלוח את הריאיון בדרך הטובה ביותר. שלב איסוף הנתוניםלמדו על הארגון ועל המעסיק שיראיין אתכם ונסו להבין במדויק מהי המשרה

קרא עוד »
סבתא שוב בכיתה א

סבתא שוב בכיתה א

סבתא יקרה, כשכתבתי את המאמר חשבתי עליך!   מדוע? כי עם יד על הלב, אני מקנא! כן, בא לי סבתא שתטפל בי! בא לי להתפנק איתך,

קרא עוד »
פשוט לראות את האחר

פשוט לראות את האחר

כשאנחנו פוגשים אדם אחר שאנחנו לא מכירים או אפילו אדם מוכר: חבר ,בן זוג, ילד ,איך אנחנו מתנהגים כלפיו? האם זה תלוי באיזה מצב רוח

קרא עוד »
הילד במרכז העשייה החינוכית

הילד במרכז העשייה החינוכית

שנת לימודים חדשה היא גם ציון דרך להתחלה חדשה, לחשיבה חדשה ולעשייה חדשה. העמדת הילד במרכז העשייה החינוכית תלויה במתן מענה הולם והתייחסות דיפרנציאלית והוליסטית

קרא עוד »
חלונות שינה

חלונות שינה

האם לילדכם קשה להירדם בלילה? האם הוא קם מוקדם מידי בבקרים? מתעורר מספר פעמים בלילה ללא סיבה נראית לעין? ייתכן ופספסתם את חלון השינה שלו…ליאן

קרא עוד »
טיפים מנצחים לבחירת תכשיטים לסבתוש

טיפים לבחירת תכשיטים לסבתוש

למבנה גוף קטן:מומלץ לבחור בעיצוב תכשיטים קטנים:עגילים: צמודים…שרשרת: אשליה שאת גבוהה יותר אז מומלץ לבחור בשרשרת ארוכה שמסתיימת מתחת לחזה אך מעל לקו המותניים. בשום

קרא עוד »

התחברות למערכת