סבתוש להשכרה סיפורי הצלחה

על קורונה ובדידות

מאמר מערכת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

לצערנו נגיף הקורונה מוכיח לנו שבכל פעם שנרים קצת את הראש נקבל נוקאאוט בחזרה ממשיך לפשוט על מדינות העולם.

עד שכבר חשבנו שהוא מאחורינו (אין על האופטימיות הישראלית הטיפוסית), הרדיו פינה את זמן החדשות לשירים והטלוויזיה פינתה את שעות השיא שלה לתוכניות ריאליטי כאלו ואחרות, בשבועות האחרונים חזרנו לשמוע את המילה קורונה בכל פינה.
יחד עם הדיבורים על חזרתה של המגפה חזרו גם הדיבורים על הגבלות, כאשר האיום הגדול ביותר העומד בפתח הוא החזרה לסגר כללי.
הסגר מאלץ אותנו להישאר יותר בבית, לשמור על ריחוק פיזי מאנשים אחרים, להימנע מקרבה וממגע אנושי, ולהמעיט ככל האפשר במפגשים פנים אל פנים.
כבר כיום רואים עלייה בפניות למוקדי תמיכה נפשית, עלייה זו נובעת מההשלכות הפסיכולוגיות של הריחוק החברתי הממושך.

ההשלכות הפיזיות של הבדידות על בריאות הגוף והנפש

במהלך הסגרים ילדים לא יכלו לראות את הסבים והסבתות שלהם והדור הבוגר יותר נאלץ לשמור על ריחוק חברתי מההורים על מנת לשמור עליהם עד כמה שניתן מהידבקות בנגיף הקורונה.
למרות שהריחוק החברתי נועד למנוע הדבקה נרחבת בנגיף ומטרתו היא לשמור על בריאות האזרחים, מחקרים רבים שנערכו בתקופה האחרונה מוכיחים שהסגר אולי מונע הדבקה אך משפיע על בריאות הגוף והנפש של האדם.
מחקר שנערך בשנת 2017 בחן את הקשר בין בדידות לבריאות הגוף והנפש אצל כ-15 אלף תושבי גרמניה בגילאי 74-35, מהמחקר עלה כי יש קשר הדוק בין בדידות לדיכאון, חרדה ומחשבות אובדניות.
בנוסף לכך עלה גם שאנשים בודדים מעשנים יותר, פונים יותר לקבלת עזרה רפואית, ונזקקים לטיפולים רפואיים יותר מאנשים שלא סובלים מבדידות.
מחקר נוסף שבדק את הקשר בין בדידות, בריאות ומוות בקרב תושבי ארצות הברית מעל גיל 50 עלה כי בדידות היא אחד מגורמי הסיכון למחלות ולמוות.
קיימים כמה גורמים מרכזיים להשפעת הבדידות על המצב הפיזי של בני האדם והם פגיעה בתפקודי הלב, שינה לקויה והתנהגויות שמזיקות לבריאות ושכיחות יותר במצבי בדידות כמו עישון, תזונה לא בריאה, צריכת אלכוהול מוגברת וירידה בפעילות הגופנית.
חוקרים מגדירים את הבדידות כתחושה פסיכולוגית שאנשים מרגישים כשהסביבה החברתית שלהם אינה מספקת את צרכיהם באיכות הקשרים שהיא מספקת להם, או בכמותם.

יש לשים לב כי קיים הבדל מהותי בין בידוד חברתי לבדידות, כשמדברים על בידוד חברתי מתייחסים למצב פיזי בו איננו נמצאים במגע קרוב עם אנשים אחרים, לעומת זאת בדידות היא מצב תפיסתי סובייקטיבי.
יש אנשים שלא יחושו בודדים אפילו גם אם יימצאו לבד במשך תקופה ארוכה בשעה שאחרים סובלים מבדידות גם כאשר הם מוקפים באנשים אחרים.

איך בכל זאת ניתן לשמור על ריחוק חברתי מבלי להישאר בודדים?

אסטרטגיית היציאה מההסגר במדינות רבות בעולם מתבססת על הפרדה בין אוכלוסיות לפי רמת הסיכון שלהן.
תכניות היציאה מתבססות על כך שאנשים צעירים ובריאים יחזרו לנהל אורח חיים רגיל (עד כמה שניתן) הכולל פחות הגבלות על התנועה ועל הקשרים החברתיים שלהם. לעומתם אנשים מעל גיל 65 וקבוצות סיכון אחרות יונחו נכון להרגע להישאר בבתיהם.
למרות הקושי חשוב לזכור שמי שלבד לא חייב להיות גם בודד, ושבימינו יש בידינו את הכלים לפעול על מנת להקל את תחושת הבדידות ואף למנוע אותה לגמרי.
בעידן שבו אפשר לשוחח ללא מפגש פיזי בשיחות זום ובוידאו, קשרים חברתיים יכולים להיות המפתח להתמודדות בריאה עם אתגרי התקופה המורכבת שאנו חיים בה.

* מטעמי נוחות הכתיבה בלבד, חלק מן הכתובים מנוסחים בלשון זכר, אך הם מתייחסים, כמובן, לגברים ונשים כאחד . אנו מאמינים בשוויון זכויות מלא ואיסור אפליה תעסוקתית.
*הדברים האמורים נכונים במקרים רבים, אך אין בהם בכדי להוות שידול, הכוונה או יעוץ אישי ומומלץ לבחון כל מקרה לגופו.
*כל הזכויות שמורות. נשמח לשתף ידע מקצועי זה עם כל מי שנזקק לו. עם זאת, אין להעתיק, לשכפל, ו/או לבצע בדברים האמורים כל שימוש אחר ללא אישור מפורש בכתב מטעמנו.

עוד מעולמות התוכן של סבתוש להשכרה

במהלך הסגרים ילדים לא יכלו לראות את הסבים והסבתות שלהם והדור הבוגר יותר נאלץ לשמור על ריחוק חברתי מההורים על מנת לשמור עליהם עד כמה שניתן מהידבקות בנגיף הקורונה.

על קורונה ובדידות

לצערנו נגיף הקורונה מוכיח לנו שבכל פעם שנרים קצת את הראש נקבל נוקאאוט בחזרה ממשיך לפשוט על מדינות העולם. עד שכבר חשבנו שהוא מאחורינו (אין

קרא עוד »
חשיבות חוגים לילדים

חשיבות חוגים לילדים

חוגים הם חשובים מאוד בעבור ילדים.הם מהווים הזדמנות בעבור הילדים להכיר ילדים נוספים, הם חושפים את הילדים לתחומי עניין שהם לא נחשפים אליהם בבית ובבית

קרא עוד »
תעסוקה לגיל השלישי

תעסוקה לגיל השלישי

כולנו רצים במירוץ החיים, במרדף אחרי חיים טובים יותר בתוך שגרה שוחקת.למי מאיתנו לא יצא לחשוב על היום שבו נוכל סוף סוף לפרוש מהעבודה, לפתח

קרא עוד »
השן הראשונה שלהם

השן הראשונה שלהם

צמיחת שיניים הוא הליך התפתחותי שכל פעוט חווה, ואיתו ההתמודדות החדשה והלא פשוטה של ההורים.ברוב המקרים השן הראשונה בוקעת בערך בגיל חצי שנה ועד גיל

קרא עוד »
הגיל השלישי מחפש אהבה

הגיל השלישי מחפש אהבה

כבר בילדות מתחיל לחלחל אצלנו אידיאל הזוגיות, הסיפור על הנסיך החתיך שמציל את הנסיכה היפה והם חיים באושר ועושר עד עצם היום הזה.. או שלא?לפעמים

קרא עוד »
דיכאון בתפקוד גבוה

דיכאון בתפקוד גבוה

על דיכאון בתפקוד גבוה או דיסתימיה כמעט ולא מדובר למרות שמדובר בתופעה נפוצה. כולם מכירים את הדיכאון הקליני, המז׳ורי אך לצד זה יש גם אנשים

קרא עוד »
סבתוש הולכת לראיון עבודה

סבתוש הולכת לראיון עבודה

ריכזנו עבורכם כמה טיפים כיצד לצלוח את הריאיון בדרך הטובה ביותר. שלב איסוף הנתוניםלמדו על הארגון ועל המעסיק שיראיין אתכם ונסו להבין במדויק מהי המשרה

קרא עוד »
סבתא שוב בכיתה א

סבתא שוב בכיתה א

סבתא יקרה, כשכתבתי את המאמר חשבתי עליך!   מדוע? כי עם יד על הלב, אני מקנא! כן, בא לי סבתא שתטפל בי! בא לי להתפנק איתך,

קרא עוד »
פשוט לראות את האחר

פשוט לראות את האחר

כשאנחנו פוגשים אדם אחר שאנחנו לא מכירים או אפילו אדם מוכר: חבר ,בן זוג, ילד ,איך אנחנו מתנהגים כלפיו? האם זה תלוי באיזה מצב רוח

קרא עוד »
הילד במרכז העשייה החינוכית

הילד במרכז העשייה החינוכית

שנת לימודים חדשה היא גם ציון דרך להתחלה חדשה, לחשיבה חדשה ולעשייה חדשה. העמדת הילד במרכז העשייה החינוכית תלויה במתן מענה הולם והתייחסות דיפרנציאלית והוליסטית

קרא עוד »
חלונות שינה

חלונות שינה

האם לילדכם קשה להירדם בלילה? האם הוא קם מוקדם מידי בבקרים? מתעורר מספר פעמים בלילה ללא סיבה נראית לעין? ייתכן ופספסתם את חלון השינה שלו…ליאן

קרא עוד »
טיפים מנצחים לבחירת תכשיטים לסבתוש

טיפים לבחירת תכשיטים לסבתוש

למבנה גוף קטן:מומלץ לבחור בעיצוב תכשיטים קטנים:עגילים: צמודים…שרשרת: אשליה שאת גבוהה יותר אז מומלץ לבחור בשרשרת ארוכה שמסתיימת מתחת לחזה אך מעל לקו המותניים. בשום

קרא עוד »

התחברות למערכת